Redna košnja je ključnega pomena za lep izgled travnatih površin in za bujno rast trave. Vendar pa je to vse prej kot enostavno opravilo, še posebej, če za to nimamo ustrezne naprave. Izkazalo se je, da nam rotacijska kosilnica lahko močno olajša delo, saj je izjemno učinkovita, zmogljiva in enostavna za uporabo. Pa jo nekoliko pobliže spoznajmo.
Rotacijska kosilnica je dobila ime po svojem rotacijskem rezilu, ki je pritrjeno na vertikalnem nosilcu. Rezilo se obrača oziroma rotira pri zelo velikih hitrostih in na ta način reže travo. V večini primerov imajo rotacijske kosilnice dve rezili, ki jih je mogoče nastavljati na različno višino reza in upravljati s hitrostjo vrtenja, zato lahko z njim brez težav pokosimo tudi večje površine, kost so nogometna igrišča, travnike ali kmetijske površine.
Vrste rotacijskih kosilnic
Izmed vseh vrst kosilnic je rotacijska kosilnica med najbolj enostavnimi za uporabo, poleg tega pa ne zahteva veliko vzdrževanja. Glede na vrsto pogona ločimo električne in bencinske rotacijske kosilnice. Kot že ime pove, prve poganja bencinski motor medtem ko je potrebno električne vklopiti v vir električne napetosti. Vse bolj priljubljeni pa so tudi baterijski modeli, ki pa imajo omejen čas delovanja.
Rotacijske kosilnice pa so lahko ročne ali samohodne. Ročno rotacijsko kosilnico morate pred seboj potiskati, kar je pri večjih in razgibanih terenih lahko težava. Na drugi strani pa je tu še samohodna rotacijska kosilnica, ki se takoj po zagonu motorja začne samodejno pomikati naprej. Kadar gre za košnjo večjih površin, jih boste s samohodno rotacijsko kosilnico zagotovo pokosili z bistveno manj napora.
Kako izbrati pravo rotacijsko kosilnico?
Pri izbiri prave rotacijske kosilnice morate najprej pomisliti na vaše potrebe. Pri tem je potrebno upoštevati predvsem velikost travnate površine, razgibanost terena in pogostost košnje. Vedeti morate, da je bencinska rotacijska kosilnica zmogljivejša in primernejša za večje površine, medtem ko ste pri električni kosilnici omejeni s kablom oziroma z baterijo, ko gre za baterijske modele.
Poleg izbire vrste pogona pa ne pozabite tudi na druge podrobnosti. Tu imamo v mislih predvsem njeno delovno širino, zmogljivost motorja, vrsto in kakovost podvozja, velikost zbirne košare, zelo uporabna pa je tudi funkcija mulčenja.
Za gnojenje trave uporabite kakovostna gnojila za trato
Lepa in bujna zelenica okoli vašega doma, v mestnih parkih ali pa drugih travnatih površinah je zagotovo privlačna na pogled. Vendar pa je le malokdo seznanjen s tem, da je za ohranjanje lepe in zdrave trave potrebnega veliko truda in energije, predvsem pa je potrebno poskrbeti za pravilno gnojenje. Pri tem nikakor ne spreglejte specializirana gnojila za trato.
Danes je na voljo veliko univerzalnih gnojil za trato, ki vsebujejo najboljše razmerje med dušikom, fosforjem in kalijem. Dušik pomaga pri tvorbi klorofila, fosfor je pomemben za razvoj koreninskega sistema, medtem ko kalij pomaga pri razvoju odpornosti na bolezni in sušo.
Prednosti uporabe gnojil za trato
Dušik, fosfor in kalij so tri snovi, ki jih trava nujno potrebuje za rast in razvoj. Če trave ne gnojimo, potem je velika verjetnost, da ji bodo sčasoma začele primanjkovati te snovi, kar se odraža v njenem slabem razvoju oziroma rasti. Več kot očitno je, da lahko le z rednim gnojenjem travi zagotovimo vse hranilne snovi, ki so potrebne za bujno rast, zato je uporaba gnojil za trato nepogrešljiv del njene nege.
Glede na to, da gnojila za trato pripomorejo k bujnejši rasti, je posledično temu tudi manjša verjetnost, da bi se med travo razrastel plevel ali pa mah. Z uporabo specializiranih gnojil za trato z večjo vsebnostjo železa na primer, pa se lahko s tovrstnimi težavam še učinkovitejše spopadate.
Novi traktorji predstavljajo precej visoko investicijo, zato pri nakupu takšnega stroja nikakor ne smete spregledati nekaj zadev, ki so še kako vredne dobrega razmisleka. V članku preberite kateri so pomembnejši dejavniki pri nakupu novega traktorja!
Pravilna uporaba specializiranih gnojil za trato
Za bujno rast trate pa ni pomembno le, kakšna gnojila za trato boste izbrali, ampak tudi kdaj in kako. Travo praviloma gnojimo dvakrat na leto, in sicer spomladi in jeseni. Za spomladansko gnojenje je pomembno, da gnojila za trato vsebujejo predvsem dušik, poleg tega pa tudi fosfor in kalij. Za jesensko gnojenje pa je bolje izbrati gnojila za trato z manjšo vsebnostjo dušika in večjo vsebnostjo fosforja in kalija.
In kako pravilno pognojiti trato? Priporočljivo je, da gnojil za trato nikoli ne uporabite na zamrznjenih tleh, prav tako pa je pomembno, da ga ne trosite pri direktnih sončnih žarkih. Po vsakem gnojenju je potrebno trato temeljito zaliti, košnjo pa opravite šele čez nekaj dni, ko se gnojilo temeljito absorbira v tla.